Időről időre felerősödnek a banki ügyfelek elleni adathalász támadások. Az új technológiák és eszközök használata a netes és mobil bankolás elterjedése teret enged a zavarosban halászó csalók számára. A mobiltelefonok kisméretű felületén még nehezebb felismerni, ha csaló oldalak férkőztek az ügyfél és a banki felület közé, az ügyfelek nagyobb eséllyel adhatják ki illetékteleneknek a számla feletti rendelkezést lehetővé tévő hitelesítő adataikat.
Ha az ügyfél elkövette a hibát a bankok vizsgálat nélkül elutasítják az ügyfél kártalanítását. Pedig minden eset más és más, az eset összes körülményét kell áttekinteni ahhoz, hogy kiderüljön kié a jogi felelősség, hogy az elutasítás indoka, az ügyfél súlyosan gondatlan magatartása jogi értelemben is megálljon. A számlaegyenleghez való távoli hozzáférést biztosító eszközök sokfélék. A csalók jól ismerik a banki rendszerek működését, kihasználják a gyenge pontjait és az ügyfelek figyelmének lankadását, ismereteik hiányát, tapasztalatlanságát.
A cselekményeket, a banki mechanizmust összességében kell megvizsgálni ahhoz, hogy eredményesen lehessen fellépni kártérítési igénnyel. Lépésről lépésre nyomon kell követni
- az informatikai folyamatokat,
- át kell tekinteni a szerződést, az általános szerződési feltételeket,
- adatkezelési és adatvédelmi szempontokat,
- a bankokat kötelező jogszabályoknak megfelelést,
- a panaszkezelés folyamatát,
- a rendőrségi felderítés eredményét,
- milyen módon vették fel az összeget,
- és minden egyebet, ami még az adott esetben lényeges lehet.
Mindezen vizsgálatok eredménye sok esetben maga után hozhatja a felelősség megosztását a bank és ez ügyfél között, ami vagy teljes kártalanítással vagy egyezség kötésével fejeződhet be.